In eerste instantie moet de koper op iedere aankoop van een onroerend goed verkooprechten (beter bekend als registratierechten) betalen, behalve als de woning onder het btw-stelsel verkocht wordt. Deze registratierechten bedragen in het Vlaams gewest 12% (algemeen) of 3% (in geval van enige eigen woning en als er ook een belofte is van energetische renovatie 1%) op de verkoopprijs.
Dit bedrag wordt bij ondertekening van de authentieke akte gestort aan de notaris, die dit op zijn beurt zal doorstorten naar de bevoegde overheidsinstantie.
Ereloon van de notaris
Naast voornoemde registratierechten moet je ook het ereloon van de notaris betalen. Bij de berekening hiervan wordt er geen rekening gehouden met het aantal uren werk dat de notaris en/of zijn medewerkers spenderen aan een specifiek dossier. De vigerende tarieven voor het opmaken van een authentieke akte zijn vastgesteld in een Koninklijk Besluit volgens een degressieve schaal van percentages. Dit betekent concreet dat het percentage zal afnemen bij een hogere aankoopprijs.
De berekeningsschijven zien er als volgt uit:
eerste schijf tot 7.500 EUR: 4,56 %
schijf van 7.500 EUR tot 17.500 EUR: 2,85%
schijf van 17.500 EUR tot 30.000 EUR: 2,28%
schijf van 30.000 EUR tot 45.495 EUR: 1,71%
schijf van 45.495 EUR tot 64.095 EUR: 1,14%
schijf van 64.095 EUR tot 250.095 EUR: 0,57%
schijf hoger dan 250.095 EUR: 0,057%
Op https://www.notaris.be/rekenmodules/aankoop kan je de berekening maken.
Bovenop dit bedrag moet de notaris 21% btw inhouden, die hij rechtstreeks moet overmaken naar de federale overheid. De notaris is deontologisch verplicht om deze wettelijke barema’s na te leven, het is hem dus niet toegestaan bepaalde kortingen te geven of een hoger honorarium aan te rekenen.
Aktekosten
Voor elke aankoopakte moet de notaris enkele noodzakelijke kosten maken, die hij aan de koper zal doorrekenen. Het betreft onder meer kosten voor het uitvoeren van bepaalde opzoekingen en het opvragen van de nodige attesten en documenten (vb. bodemattest, hypothecair getuigschrift, fiscale opzoekingen, enz.)
In tegenstelling tot het ereloon van de notaris, is dit bedrag niet wettelijk vastgesteld en is het dus afhankelijk van notaris tot notaris. Daarnaast zullen ook de complexiteit van het dossier en de tarieven in jouw regio een rol spelen.
Kosten overschrijving: Vervolgens moet je nog rekening houden met de kosten van de overschrijving. Na het verlijden van de authentieke akte wordt deze overschreven op het hypotheekkantoor. Door deze overschrijving wordt de akte tegenstelbaar aan derden. Voor deze overschrijving mag je al snel rekenen op +/- 15 EUR per pagina.
Kredietkosten
Sluit je een hypothecair krediet af voor de aankoop van je woning, dan zul je hiervoor bijkomende kosten betalen. Er dient een registratierecht betaald te worden, ten belope van 1 % op de totale som waarvoor een hypotheek genomen wordt, en de hypotheekrechten dienen vereffend te worden. Er is tevens een recht op geschriften verschuldigd van 50 EUR. Voor het verlijden van de akte zal de notaris een ereloon aanrekenen dat wettelijk is vastgesteld en dat varieert naargelang het kredietbedrag, zoals ook het geval is bij de verkoopakte. Daarnaast zal hij ook aktekosten aanrekenen, zijnde kosten die hij heeft moeten maken voor het verzamelen van allerhande inlichtingen.